Nauka dla biznesu

Dnia 9 grudnia 2016r w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu odbyła się konferencja zorganizowana przez Uniwersyteckie Centrum Transferu Technologii Medycznych.

Konferencja rozpoczęła się o godzinie 10.30 powitaniem Prorektora ds. Nauki i Rozwoju Uczelni prof. dr hab. Michała Nowickiego.

Pierwszy z prelegentów głos zabrał prof. dr hab. n. farm. Gerard Nowak z Katedry i Zakładu Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych, który rozpoczął swoją prezentację „Roślinne nowości dla preparatów medycznych i kosmetycznych” od przedstawienia oferty jaką może zaproponować Katedra dla przemysłu farmaceutycznego oraz kosmetycznego. Przedstawiono liczne przykłady surowców o interesującym profilu farmakologicznym oraz związki chemiczne, odpowiedzialne za ich działanie, którym przemysł mógłby być zainteresowany.

Kolejna prelekcja została przedstawiona przez prof. dr hab. n. farm. Janinę Lulek z Katedry i Zakładu Technologii Postaci Leku. Wykład zatytułowany „Farmaceutyczne know-how wsparciem przedsiębiorstw w kreowaniu nowych produktów i usług” pokazywał dokładną strukturę uczelni, tematyki zdobywanych grantów oraz patentów, a także wizję nauki oraz współpracy z przemysłem w przyszłości, jednocześnie podając przykładowe możliwości, które może zaoferować Uczelnia. Jednym z ważniejszych wniosków z prezentacji jest poszukiwanie siły napędowej w innowacyjnej gospodarce czyli doktoraty wdrożeniowe oraz konieczność utrzymywania się Uczelni z prowadzonej działalności.

Dopełnieniem poprzedniego wykładu było wystąpienie dr. n. farm. Bartłomieja Milanowskiego z tej samej Katedry pt. „Doświadczenia z dotychczasowej współpracy z przemysłem – spojrzenie naukowca”, które dokładnie obrazowało profile działalności Katedry i Zakładu Technologii Postaci Leku i jej aktualny obszar współpracy z przemysłem, a także dokładną drogę naukowców i możliwości komercjalizacji wyników badań.

Przedstawiciel firmy YouNick, Tomasz Narojczyk w swojej prelekcji „Biznes dla nauki” skupił się na pułapkach, które czekają na naukowców na drodze do komercjalizacji oraz o rozwiązaniach, jakie oferuje firma YouNick.

Pan Zdzisław Podrez, Prezes Zarządu Uniwersyteckiego Centrum Transferu Technologii Medycznych w Poznaniu w swoim wystąpieniu mówił o cyklu rozwoju technologii,  czynnikach warunkujących sukces komercjalizacji technologii, własności intelektualnej oraz wyzwaniach i możliwościach, jakie stoją przed Centrum Transferu Technologii Medycznych. Druga część wypowiedzi dotyczyła form wsparcia współpracy nauki z biznesem przez środki unijne i budżetowe.

Konferencję podsumował Prorektor prof. dr hab. Michał Nowicki, który podkreślał wartość i potencjał Naszej Uczelni wobec możliwości komercjalizacji i współpracy w przemysłem oraz wyzwania jakie przed nami stoją.